Nemoci

Občas se stane, že vaše morčátko stůně, necítí se ve své kůži, přestože mu věnujete veškerou péči.

Ať už si kupujete nové chovné morče nebo miláčka na mazlení, ve zverimexu nebo od chovatele, měli by jste po přinesení nového zvířátka zavést jisté preventivní opatření pro zamezení možnosti přenosu nemoci z nově přicházející na vaše starousedlíky. Viz o karanténním opatření se můžete přečíst zde.

Onemocnění vašeho mmorčátka může být celá řada a tak vám tu ve stručnosti o nich něco napíšu:

 • Dýchací potíže - příznakem může být výtok z nosu, očí (slzení), obtížné dýchání či kýchaní, apatie. Pokud vaše morčátko trpí na některé z těchto potíží, určitě jej nepodceňujte. U morčat to znamená, že i lehké nechlazení může být nebezpečné. Určitě doporučuji navštívit veterináře i s "obyčejným" nachlazením. Během toho onemocnění je dobré zajistit morčátku přísun vitamínu C (buď v přirozené formě v ovoci či zelenině nebo rozpuštěním vitamínového prostředku ve vodě). Na podporu imunity můžete morčátku dát echinaceu (rostlinku, listy nebo echinaceový sirup).
 • Zažívací potíže - vaše morčátko může mít průjem, který může být doprovázen nechutí k jídlu a apatií. Ihned jak toto zjistíte, nasaďte dietu (seno, tvrdé pečivo a zajistíme dostatek vody) a samozřejmě navštivte veterináře. Průjem může být pro vaše morčátko nebezpečné, proto jej nepodceňujte.
 • Vaše morčátko se nemůže postavit na nohy, je apatické a má nafouklé bříško? Pak to může být tympanie - onemocnění způsobené podáváním velkého množství zeleného krmení, zapařené trávy nebo krmení, které nadýmá (zelí, apod.). Nutné je ihned navštívit s vaším tvorečkem veterináře, protože se morčátku zvětšuje žaludek, ten tlačí na vnitřní orgány a může se dostat až k plicím. Může se tak stát, že se morčátko začne dusit a pak umírá. Veterinář mu s největší pravděpodobností dá injekci s léky. Vy musíte pak morčátku zajistit přísun sena (krmte ho po stéblech) a vody (ze stříkačky). Než nabere dostatek energie, aby přijímalo potravu samo.
 • Kožní nemoci - parazité - vši/všenky - jedná se o 1 - 2 mm velké šedohnědé parazity, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže, nejčastěji se vyskytující za ouškama a v rozetkách. Přiznaky nemusí být tolik znatelné, morče se škrábe a může mu začít vypadávat srst (u citlivějších zvířátek). Jak na vši, tak i všenky jsou účinné prostředky např. Arpalit (pozor, na odstranění těchto parazitů používáme 1% Arpalit, ne 5%.), Diffusil, K. O.

Naše morčecí holka Terezka tyhle potvůrky čas od času v kožíšku má, občas se škrábe za ouškama, kde jí ti potvůrky otravují život. Veterinář nám pákrát propůjčil pudr, který jsme jí aplikovali na srst, jenže nějak to na ty potvůrky nezabírá. Terezka se navíc po pudrování hodně olizuje a určitě to pro ní není zrovna dobré. Častěji morčátko koupu, používám na to šampón pro hlodavce, který zamezuje těmhle potvůrkám. Je období, kdy ty potvůrky za ouškama má a pak zase ne. Ono jich naštěstí má hodně málo. Kdyby jí hodně trápily, určitě bych zasáhla nějakým prostředkem po poradě s veterinářem.

 • Kožní nemoci - parazité - roztoči - často se vyskytují ve velkých chovech. Žijí na povrchu kůže a živí se tkáňovým mokem, jejich rychlý pohyb a žlutošedá barva jim dala i název "walking dandruff" - pochodující lupy. Napadení roztoči se projevuje zvýšenou tvorbou šupin na krku, hřbetu, při rozhrnutí srsti podél páteře pozorujeme množství lupů na srsti, stroupky se začervenalou barvou, slepená srst, vše doprovázené silným svěděním. V kožíšku morčete vypadají jako jemný posyp mokou. Navštivte lékaře, který vám doporučí např. Kadox spray.
 • Kožní nemoci - parazité - svrab - jedná se o mikroskopické parazity, žijící pod povrchem kůže. Živí se kožními šupinkami, mazem, nečistotami na povrchu těla. Příznakem u morčátka je prořídlá srst a stroupky, morčátko se úporně drbe, může to připomínat nervové onemocnění - křeče, točení v kruhu, otírání se o předměty. Určitě s morčátkem navštivte veterináře, který provede diagnostiku, o jaký druh svrabu se jedná (sarkoptový - hlavně na těle, ušní - zvukovod a ušní boltec, notoedrový - hlava, ušní boltec).  Je dobré např. vyměnit podestýlku za papírové utěrky (snadno se odstraňují a jsou měkké, nedráždí postiženou kůži morčátka).
 • Kožní nemoci - parazité - trombikulóza - původcem trombikulózy je roztoč Neotrombicula autumnalis (sametka zarděnková nebo podzimní). Parazitárním způsobem na kůži živočichů žijí pouze oranžové až červené larvičky velikosti kolem 0,2 mm. Dospělci žlutavé barvy pak žijí v půdě. Koncem léta vylézají larvičky na trávu a keře a napadají různé živočichy, nejčastěji hlodavce, ale i psy, kočky a člověka.  Kožní změny jsou doprovázeny podrážděním a výrazný pocit svědění. Tyto parazité se tedy mohou vyskytnout u morčátek žijících venku. Více o této nemoci v odkazu zde.
 • Kožní nemoci - bakteriální infekce kůže - toto onemocnění často druhotně doprovází svědivé stavy nebo poranění. Změny nezmizí ani po antiparazitární léčbě, kůže je zarudlá, může šupinatět, tvoří se stroupky, vypadává srst, chloupky se mohou slepovat. Určitě v tomto případě navštivte veterináře, který předepíše antibiotika. Důležité jsou i koupele ve veterinárním šampónu. Spousta infekcí probíhá skytě, takže si jich nemusíte všimnout. Imunitní systém zdravých morčátek udrží infekci pod kontrolou. Při březosti, stresu nebo jiném onemocnění se infekce aktivuje a propukne onemocnění. Pro léčbu se lokálně může použít Framykoin jak ve formě masti, tak i jako zásyp, Bactroban, ale raději se poraďte s veterinářem.
 • Kožní nemoci - plíseň - příznakem je vypadaná srst se stroupky a bílým povlakem. Léčí se většinou Framykoinem, antibiotiky (návštívíme veterináře). Léčba této nemoci je poměrně zdlouhavá, je nutné mazat morčátko důsledně a pozor plíseň je přenosná, takže při ošetřování morčátka používáme rukavice a poté si důkladně umyjeme ruce. Po dobu tohoto onemocnění se nedoporučuje se s morčátkem mazlit.
 • Kožní nemoci - absces - příznakem je bulka nebo boule na těle, která je pro močátko bolestivá. Určitě zajděte k veterináři, který bouli propíchne, vymačká hnis a důkladně vydezinfikuje. Při neléčení může dojít k prasknutí abscesu dovnitř a hnis se dostane do těla morčátka a hrozí otrava krve.
 • Alergické reakce - je reakce organismu morčátka na opakované setkání s alergenem (složka krmiva, podestýlky, výměšky parazitů, léky atd.). Po styku s alergenem se vyvine svědění, začervenání kůže a sliznice, může se objevit kopřivka, otoky hlavy, končetin, slzení očí, výtok z nosu, kýchání. Je důležité si uvědomit, co jsme v poslední době udělali nového, např. nová prašná podestýlka, nové krmivo, ovoce apod., použití léků, šampónu, dezinfekčních prostředků, nová napáječka (kov, plast) nebo jiné vybavení domečku, reakce na kousnutí, bodnutí hmyzem, parazitem atd. Je důležité se snažit najít příčinu a odstranit ji. U těžších forem alergií určitě navštivte lékaře, který aplikuje příslušné léky.
 • Mechanické příčiny - toto onemocnění může vzniknout souboji mezi jednolivými morčátky, poraněním o klec nebo o vybavení klece, volným pobíhání v bytě, kontaktem s dalšími domácími i volně žijícími zvířaty. Známé je i okusování srsti "barbering" - vyskytuje se u samostatně žijících morčátek v důsledku nevyvážené stravy (nedostatek vlákniny), nudy, dlouhotrvající stres, řijící samice, zlozvyk. Řešením je zajištění dostatku sena, vyvážené potravy, dodatek vitamínů, minerálních látek, dostatečná péče a zajištění zaměstnání pro morčátko.